sobota 25. října 2014

1. expediční výprava u Dolského mlýna 25. 10. 2014

Start expedice na Vysoké Lípě... důležité je správně naplánovat trasu



Klesáme do dávné minulosti planety Země... geologická porada



U cíle... Dolský mlýn 



Seznámení s historií i současností...



... parta "mlynářů", nebo "čertíků"? 



Chvíle napětí se strašidelnou pověstí o Dolském mlýně



Expedičníci také prokázali dobrou fyzickou kondici. Finalisté "udrž se na stromě co nejdéle" bojovali dlouho a statečně a vítězství bylo jen o fous 



A konečně astronomická část programu výpravy... stavba živého modelu Sluneční soustavy



Nejdříve velká porada... pod odborným vedením skutečného astronoma 




Rozdělení úloh...


A vnitřní planety zaujaly svou pozici...


Vnější planety se musí už více vzdalovat...


A při oběhu nastává kolize vnitřních planet!


Všechno dobře dopadlo, žádná vesmírná katastrofa nenastala 


A už se nám rodí spirální galaxie 


A teď se ještě rozmotat 


Povedlo se a to si zaslouží sladkou odměnu 


A závěrečný úkol expedice - model Sluneční soustavy ve větším měřítku...


... a tomu odpovídající velikosti planet



Cesta do Jetřichovic tak proběhla počítáním kroků správných vzdáleností 





A zasloužený odpočinek úspěšných expedičníků 

Deník Vesmířanky Anči - 1.- 4. schůzka





čtvrtek 23. října 2014

4. schůzka 23. 10. 2014

Dnes jsme měli na schůzce překvapení - jeden z Vesmířanů Milan přivedl dědečka, řekla bych "kouzelného dědečka  - celoživotního vesmírného nadšence. A povyprávěl dětem o zatmění Měsíce i Slunce, o kometách a meteoritech i o souhvězdích. Děti se živě zapojily řadou otázek a překvapovaly znalostmi. Těšíme se zase na jeho návštěvu, i každého dalšího vesmírného spolunadšence  Bylo to příjemné oživení našeho minulého bádání v otázkách magnetismu, takže příště zase pokusujeme... Ale ještě jsme přece jen stihli si s magnety pohrát. Vesmířan Tom nám vyrobil silniční dráhu pro auta a autobusy (na které je odborník) na magnetický pohon. Někteří však neopustili Vesmír a řešili složitou problematiku UFO  








sobota 11. října 2014

První schůzka 2. 10. 2014

Expediční výprava právě odstartovala! Vědecký tým se sešel v hojném počtu!  Dokonce i jedna vědkyně, hurá  Některé odpovědi na otázku "čím chceš být, až vyrosteš?": vynálezcem, vědcem, astronomem , astronautem  !!! Cítím velkou výzvu stát u jejich zrodu 





sobota 4. října 2014

Začínáme! :)

Právě spouštíme naše webové stránky. Můžete se těšit na informace a zajímavosti o dění v kroužku :)

sobota 27. září 2014

Noc vědců v Praze 26. 9. 2014


 Program Noci vědců byl tak bohatý, že jeden člověk nemohl stíhat všechno, museli jsme se rozdělit...



Zařízení pro snímání povrchu Země z výšky


Já samozřejmě vyrazila na Petřín do Štefánikovy hvězdárny  Moc zajímavé bylo představení robotického dalekohledu MARK


Výsledky robotického dalekohledu MARK v počítači - sleduje exoplanety a proměnné hvězdy


Počasí bohužel nepřálo pozorování hvězdné oblohy, ale stejně úžasné bylo laserové promítání souhvězdí s vyprávěním bájí a pověstí

Druhý den se počasí umoudřilo a tak jsme vyrazili na Petřín podruhé. Otevřená kopule hvězdárny s dalekohledem věstila, že uvidíme něco zajímavého 

A jaké překvapení mi ukázala jasná obloha... !

... největší planetu naší Sluneční soustavy Jupiter!!! Měla jsem štěstí na planetu štěstí 


A v plné kráse se nám předvedlo zářící Slunce! 

.. i se svými skvrnami

Slunce na vlastní oči! 

Odraz Slunce na papír, kde pěkně vynikají skvrny

V Planetáriu jsme se pak těšili na právě nově nainstalovaný digitální projekční systém s největším rozlišením obrazu v Evropě

A nechali jsme se unést do hlubokého tajemného Vesmíru...

Ze starého projekčního zařízení se stal výstavní exponát ve vestibulu Planetária


Pozdrav všem z úžasného kosmického víkendu!