pondělí 2. listopadu 2015

Tak tahle akce stála za to! :D Želenice 24.10.2015

...aneb Když dospěláci hrají s dětmi ;) *Vesmír v nás* se nám vedle dětského kroužku rozrostl o dospělácký Astro-klub. A společné setkání, i s rodiči dětí, jsme si užili nad všechna očekávání - astro-hry, živý model Sluneční soustavy a po setmění pozorování hvězdné oblohy :) 
Velká louka nad Želenicemi je jako stvořená pro astro-hrátky Emotikona smile


Na úvod jsme pěkně chaotickou obíhací hrou přivítali Sluníčko, které nám dnes opravdu nádherně svítilo Emotikona smile


Trochu teorie o Vesmíru...

Děti z kroužku už přece jenom po roce něco vědí Emotikona smile


Pověděli jsme si také o galaxiích a jednu spirální jsme si společně vytvořili, dokonce trojramennou Emotikona smile





Takový přesun jedné galaxie není vůbec jednoduchý Emotikona grin

A teď se rozmotat Emotikona grin
Dospěláci byli úžasní Emotikona grin

A už jdeme na živý model Sluneční soustavy...
Největší práci dalo rozdělení, kdo bude jaká planeta Emotikona grin

 Na louku se vešla celá Sluneční soustava i s trpaslíkem Plutem úplně nádherně 
Emotikona smil
A Vesmír se může dát do pohybu... Emotikona smile

Největší planeta Jupiter pěkně rotuje a okolo obíhá dokonce i jeden jeho největší měsíček Ganymed Emotikona smile

Vnitřní planety měly v dospěláckém provedení poněkud těsno Emotikona smile


V zimě, jaká pomalu nastávala, potřebovalo Slunce trochu motivace k většímu záření Emotikona grin


Dokonce se našel jeden dobrovolník, zmrzlýEmotikona grin
, který předvedl dlouhoperiodickou kometu až na okraj Sluneční soustavy přes celou louku Emotikona grin

Sluneční soustava v plné sestavě Emotikona smile




Každá planeta se sama představila a řekla o sobě nějaké informace... Zde Jupiter i s velkou "červenou" skvrnou Emotikona grin



Se soumrakem přituhovalo a tak se všichni rádi proběhli ve hře na odhad času...

Mezi velkými a malými nebylo rozdílu v plném nasazení Emotikona grin

Moc děkujeme za zázemí skautské zahrady a Michalovi za pravý skautský oheň, který ve večerních hodinách přišel velmi vhod! Emotikona like
Na nebi se na nás začal usmívat velký předúplňkový Měsíc a lákal nás k jeho prohlídce Emotikona wink

Tak honem sestavit dalekohled a zamířit ho na Měsíc Emotikona smile




Děti si to úžasně užívaly, velká louka k lítání a skautská maringotka na zahradě jako stvořená k řádění "kosmonautů" Emotikona grin
Když jsme se pokochali Měsícem, pomocí laserového ukazovátka jsme si představili viditelná souhvězdí...







A pak jsme otočili dalekohled na oj Velkého vozu v souhvězdí Velké medvědice a přiblížili si dvojhvězdu Alkor a Mizar s jejich dalšími dvěma průvodci Emotikona smile Podařilo nám pak také najít místo Prstencové mlhoviny v souhvězdí Lyry, jen nebyla pořádně vidět pro přesvětlení oblohy nejen světelným znečištěním od Děčína, ale i zářícím předúplňkovým Měsícem. Tak určitě příště... Emotikona smile




neděle 11. října 2015

Schůzka 8.10.15

Dnes jsme poprvé mezi námi přivítali novou pomocnici Barču, studentku gymnázia, která má stejně jako my velký zájem o Vesmír a bude nám podle svého času pomáhat :) Dnes si připravila pro děti aktualitu o nalezení vody na Marsu, zajímavé povídání o souhvězdích a Velkém třesku.



neděle 4. října 2015

Vesmírní badatelé na skautské zahradě v Želenicích 1. 10. 15

Dnes jsme se rádi seznámili se skautskou zahradou nově založeného oddílu 2. koedukovaný oddíl OMNIA Děčín v Želenicích. Badatelé probádali maringotku, zahradu i přilehlou louku :) Povyprávěli jsme si zážitky z pozorování zatmění Měsíce, které si všichni správní vesmírní badatelé ani přes brzký ranní čas nenechali ujít. Na louce pak na planety zaútočily asteroidy :) Moc se nám skautská základna zalíbila a budeme se sem rádi vracet. Úžasný výhled z louky přímo svádí k pozorování večerní oblohy! ;)