Expediční výprava právě odstartovala! Vědecký tým se sešel v hojném počtu! Dokonce i jedna vědkyně, hurá Některé odpovědi na otázku "čím chceš být, až vyrosteš?": vynálezcem, vědcem, astronomem , astronautem !!! Cítím velkou výzvu stát u jejich zrodu
Štítky
sobota 11. října 2014
sobota 4. října 2014
Začínáme! :)
Právě spouštíme naše webové stránky. Můžete se těšit na informace a zajímavosti o dění v kroužku :)
sobota 27. září 2014
Noc vědců v Praze 26. 9. 2014
Program Noci vědců byl tak bohatý, že jeden člověk nemohl stíhat všechno, museli jsme se rozdělit...
Zařízení pro snímání povrchu Země z výšky
Já samozřejmě vyrazila na Petřín do Štefánikovy hvězdárny Moc zajímavé bylo představení robotického dalekohledu MARK
Výsledky robotického dalekohledu MARK v počítači - sleduje exoplanety a proměnné hvězdy
Počasí bohužel nepřálo pozorování hvězdné oblohy, ale stejně úžasné bylo laserové promítání souhvězdí s vyprávěním bájí a pověstí
Druhý den se počasí umoudřilo a tak jsme vyrazili na Petřín podruhé. Otevřená kopule hvězdárny s dalekohledem věstila, že uvidíme něco zajímavého
A jaké překvapení mi ukázala jasná obloha... !
... největší planetu naší Sluneční soustavy Jupiter!!! Měla jsem štěstí na planetu štěstí
A v plné kráse se nám předvedlo zářící Slunce!
.. i se svými skvrnami
Slunce na vlastní oči!
Odraz Slunce na papír, kde pěkně vynikají skvrny
V Planetáriu jsme se pak těšili na právě nově nainstalovaný digitální projekční systém s největším rozlišením obrazu v Evropě
A nechali jsme se unést do hlubokého tajemného Vesmíru...
Ze starého projekčního zařízení se stal výstavní exponát ve vestibulu Planetária
Pozdrav všem z úžasného kosmického víkendu!
pondělí 14. července 2014
Skryté krásy Vesmíru 7.- 13. 7. 2014
Můj životní zážitek - pozorování hvězdné oblohy ve Štefánikově hvězdárně v Praze!!! Právě nádherně zářil Saturn se svým prstencem a s jeho největším měsícem Titanem. Štěstí jsme měli i na krásně načervenalý Mars. A Měsíc právě v úplňku nám ukázal z neuvěřitelné blízkosti své krátery. Astronomové se nám rádi věnovali a odpovídali na naše všetečné otázky V pozdním večeru pak natočili dalekohledy na hvězdy a poodhalili nám skrytou krásu Vesmíru - jasnou dvojhvězdu Albireo ze souhvězdí Labutě, kde jedna září žlutě a druhá modře, a dále hvězdy oje Velkého vozu. Avšak nejvzdálenější krásu nám ukázala Prstencová mlhovina ze souhvězdí Lyry - dech se mi až tajil při pomyšlení, že hledím do téměř tři tisíce let staré minulosti Vesmíru... Držet pak v ruce meteority, které kdysi dávno létaly Vesmírem, byl vrchol zážitků
Saturn! Viděli jsme ho jasně bez té modré záře, tu udělal fotoaparát, který není schopen vyfotit dokonale to, co vidíme v dalekohledu. Ale i tak je to pro nás krásná připomínka
Mars! I zde modrou záři udělal fotoaparát, viděli jsme ho lehce načervenale.
Chodby hvězdárny jsou plné zajímavých exponátů a naučných tabulí.
Držím v ruce kus Vesmíru!
Byl pořádně těžký!
Moc se těšíme na další pozorování!!! Nadšeni jsme se druhý den chystali na denní pozorování Slunce, slunečních skvrn a Venuše. Bohužel na poslední chvíli nám to překazil liják, ale není všem dnům konec...
Po stopách předchůdců... Astronomie a astrologie nás provázela po celé Praze...
Velkým zážitkem a poučením nám byla i interaktivní výstava a pořady v pražském Planetáriu...
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)



